Пропускане към основното съдържание

За цените. За живота. За живота, струващ 20 стотинки.

Докъде трябва да стигне нещо, та да бъде оценено на 20ст.
Когато преди е струвало 200 долара.
Ще разберете, ако останете с мен и историята ми за едни дънки, струващи 20ст!

Беше горещ ден на изток. Слънцето почти червено в своята ярост препичаше гущерите по скалните образувания, отрупани с пясъка на вечността. Беше горещо и за работниците китайци. Малки, дребни и гладни те шиеха ли шиеха. Със страст, струваща 5 долара на ден. Пот капеше от челата им. Капеше върху памучния плат в синьо. Дебел, твърд и здрав. Като нервите на бедните наемници.
Те хвърляха готовите ушити продукти в колички, които профучаваха бързо покрай тях и металните им приятели шевните машини. После панталоните биваха опаковани в кашони, които на свой ред прелитаха хиляди километри, за да бъдат новият моден другар на милиони хора по цял свят.
И така част от тях стигнаха до Америка. Страната на неограничените възможности. Така се чувстваше и един хомосексуалист, израстнал в горещ пустинен щат. Отишъл да учи моден бизнес в световния център на модата Ню Йорк. Неограничен, пълен с възможности, той свърши с лекциите си за деня и се отправи към Пето авеню. Все пак баща му беше магнат. Бяха богати хора. Там, на пето авеню, той видя своята поредна изгора. Дънките! За него нищо не продължаваше повече от 6 месеца. Семестърът му беше 6 месеца. Кучето му оживя само шест месеца. Любовта на майка му към мъжете беше с дълготрайност 6 месеца. Гардеробът му се сменяше на всеки 6 месеца. Всичко беше шест месечно. И тъй като знаеше преходността на всичко около него, той разбра че любовта му към дънките, в които се влюби, ще издържи само 180 дни. А може би и по-малко...
И толкова. Все пак той влезе в магазина, в който миришеше на свежа зелена ябълка, и се отправи към красивата продавачка с дръпнати очи. Не разбра дали тя флиртуваше с него, защото вече не мислеше за нищо друго освен за новата одежда, която след часове ще докосва краката му на шумно парти у негов приятел.
Маскиран като член на кънтри клуб, той се отправи към апартамента на колегата си от колежа. Още с влизането си, той забеляза своята поредна жертва. 6 часа или 6 дни. Този път не искаше и да предположи. Награбиха се след 3 часово шмъркане, опияняване и мазохистично гледане очи в очи. Озоваха се на голямо легло със сатенена завивка. Ами да! Не всичко беше грубо и краткотрайно. Младото русо момче, мишената на нашия герой, дръпна силно копчето на новите сини дънки, обвиващи се като добре стегнат корсет около мускулестите крака на модния студент.
Дънките усещаха всеки мускул, който бече добре оформен с помощта на редовни тренировки. Усетиха напрежение. От какво ли? Копчето се скъса. Русото момче се извини на изправения бъдещ моден бог, застанал като Аполон на хълм. Той махна с ръка и падна в нощта.
Дънките вече бяха мръсни. Без копче. Лежаха на пода в стаята. Заслужаваха ли това. Та те едва бяха купени. За 200 долара. На кой ли му пукаше. Най-малкото на модерния аполон. Не му тежеше нищо. Той беще мъдър и усещаше, знаеше и изповядваше философията на преходността като сила на битието.
След пода те се озоваха в пералнята, където се срещнаха със свои френдове. Пак от пето авеню. Пак произведени в страна близо до изгряващото слънце. И пак пренесени на крилете на огромни птици до голямата ябълка.
Но не по-различни от своите братя, те всички имаха един край. Кофата. Кофата за употребявани дрехи. Но този път на 158 авеню. Те полетяха към бъдещото си превъплъщение. Да прелетят отново хиляди километри на крилете на птици, но в обратната посока. Към изгряващото слънце. Някъде, където могат да бъдат оценени. Където ще спасят хора и техните надежди. Където ще бъдат спуснати отвисоко като подарък, като бебе, овито в бели пелени.
Щъркелът ги спусна на аерогара София. Минаха през всякакви митници, а после и през химически отделения. Бяха пръскани, прани, почти драни.
***
Бяха оценени на 20 стотинки в една студена петъчна сутрин в центъра на същата София. В магазина, пълен с хора, бедни, миришещи, всякакви. Вече нямаше реещи се зелени ябълки във въздуха, а на продавачката и липсваха няколко зъба. Авенюто беше далеч от Пето. Далеч беше и философията за преходността. В София всичко течеше бавно. Като измама. Измамно беше студеното време. Както измамно бавно огънят се разгаря в полето. Илюзиите на хората в магазина бяха далеч от модата. Бяха по-близо до хляба от 80 стотинки и дрехите от 20.
Мръсни дънките отново на пода лежаха, за да бъдат пак вдигнати и превърнати в имитация на радост. Поне до утре.

Коментари

Популярни публикации от този блог

На тавана

Беше зима, а беше топло. Беше лято, а студът се разстилаше като ледена ръкавица. Есен – но гореща. Пролет, ала носеща всепроникващ леден полъх. На Малвина й беше студено. Тя все още носеше своята розова рокля с дантели, с която беше облечена в деня на купуването й. Куклата беше капризна като Маги, своята пораснала притежателка. Кънките за лед бяха покрити с прах и чакаха да бъдат обути. Сигурно Ивчо, внукът на собственика на къщата, скоро щеше да дойде и да ги обуе. Отново щеше да си помечтае, че ги кара. Дядо Никола обичаше своите внучета, както никой друг на света. *** Слънцето прокара пръст и докосна лицето на Малвина. Тя се пробуди от своя студен сън. Усещаше, че на тавана витаеше особен дух. Там бе първата целувка на родителите на Маги и Ивчо. Скрити от всички, те обуваха кънките и си мечтаеха, че карат. Там дядо Никола идваше много често, за да си спомни отминалите дни. Там беше мястото, което всички обичаха. Случваха се интересни неща. Там се случваха чудеса. Дядо Никола се кач

С какво „Къде сте вие, д-р Тиенг Терпи и всички останали?” въздейства? (Анализ на драматургичното и журналистическото майсторство във филма)

Филмът на журналиста Иван Гарелов от 1979г. ни шокира, предизвиква и като че ли замайва. Камбоджа е празна, но истинска. Още първите кадри ни представят една зловеща действителност – една обезлюдена държава – страна без хора. Едно лице на истинско страдание. Видеото започва със звук от тракащи по паважа обувки. Пълна тишина е в мъртвия град Пном Пен, а е ден като ден. Сякаш дори смъртта е осиротяла. Гарелов и операторът са по следите на доктор Тиенг Терпи, съпруг на българка и баща на невръсно момченце. Изчезва безследно както хиляди други камбуджански лекари. Всъщност те всички са избити от Червените кхмери. Може би историята не познава толкова жестоки зверства, станали през 20-и век, освен зловещата Втора световна война. Не само са избити милиони души, не само че градът е празен, голямата драма е, че всичко е сторено като че ли без наказние в пълна тишина и абсолютно безвъзвратно. Да, журналистът Иван Гарелов усеща това и е потресен. В търсенето само на един доктор-призрак, той сре

Часовник

Часовникът изоставаше с времето. Дали се опитваше да нагмогне себе си в борбата с него. А после пък бързаше. Стрелките се движеха ожесточено. Напред, напред, напред. После пак назад, назад ... Мария не можеше да го разбере, но го приемаше. Харесваше й да се обърква. Разбира се, винаги гледаше часовника на ръката си, който никога не й изневеряваше, но този на стената в стаята й беше любим. Беше същият като нея. Всеки ден различен. С различен заряд и настроение. Часовникът беше обемист и червен. Пластмасов, а с такова хубаво тиктакане. Беше й подарък от родителите й след тяхна командировка извън страната. За да и напомня за времето. Което не чака, а има свой характер. Непроменящ се. Измерващ секундите и миговете живот. Тя се чувстваше стара. Като повяхнал божур. Беше като невинно кокиче, смачкано от калта на пролетта. Чувстваше, че дупката, ямата на младостта й няма край. Но как можеше едно младо момиче да се чувства така. Имаше приятели, с които се разбираше, но... Загледана в часовника