Пропускане към основното съдържание

Часовник

Часовникът изоставаше с времето. Дали се опитваше да нагмогне себе си в борбата с него. А после пък бързаше. Стрелките се движеха ожесточено. Напред, напред, напред. После пак назад, назад ...
Мария не можеше да го разбере, но го приемаше. Харесваше й да се обърква. Разбира се, винаги гледаше часовника на ръката си, който никога не й изневеряваше, но този на стената в стаята й беше любим. Беше същият като нея. Всеки ден различен. С различен заряд и настроение. Часовникът беше обемист и червен. Пластмасов, а с такова хубаво тиктакане. Беше й подарък от родителите й след тяхна командировка извън страната. За да и напомня за времето. Което не чака, а има свой характер. Непроменящ се. Измерващ секундите и миговете живот.
Тя се чувстваше стара. Като повяхнал божур. Беше като невинно кокиче, смачкано от калта на пролетта. Чувстваше, че дупката, ямата на младостта й няма край. Но как можеше едно младо момиче да се чувства така. Имаше приятели, с които се разбираше, но...
Загледана в часовника, тя извади карта от своята колода таро и се уплаши от кулата на среща. Тази карта никога не й се беше падала. Но усети, че сриващата се кула скоро ще бъде реалност. Искаше промяна. Незабавна, мигновена. Кокичето трябваше да възкръсне от калта на съществуването си.
Почти скочи и се запъти към компютъра си. Намери полет за Прага за след седмица. Купи си билет. Да, едно пътуване към Прага, а може би пътешествие към себе си щеше да покаже истинската същност на дълбоката промяна, случващата се в душата й.
**********************
Вървейки из улиците на Прага, тя се отби в един антикварен магазин. Беше пълен с часовници. Тик-так, тик-так. Малки, големи, дървени, железни, с тесни, с широки стрелки, стари, по-модерни. Всякакви. Отмерващи времето, живота на всеки човек. Тя не можеше да избяга от идеята, че трябва да промени нещо в себе си. Да направи нещо лудо, нещо различно. Времето не я чакаше. Чакаха я само спомените. Отново и отново преповтаряни като на филмова лента. Хилядите моменти на тъга, радост, на живот. На смъртта на баба й, с която бяха близки. На раздялата с приятеля й, с когото никога не беше щастлива. На израждането на осем малки кученца, което я направи по-силна духом. На многото километри, пробягани на стадиона, засечени с още по-жестокия часовник, отмерващ всяка стотна от минутата.
Тя хареса един от многото часовници. Беше малък джобен и красив. Метален, с блясък. Стори й се нейният. Тя го купи и излезе с радостна усмивка.
Забърза се, защото скоро щеше да завали. Тичането й хареса. Тичаше след щастието си някъде там. Стискайки часовника в ръка, тя продължаваше да бяга. Да бяга от миналото, да тича към своето бъдеще. Спря се на моста. Беше цялата мокра. По клечките й мокра коса се стичаха старите капки на миналото. Сълзите на природата. Росата на битието. Точно пред нея се извисяваше голяма часовникова кула. Картата от колодата. И какво щеше да стане сега? Да се срине. Времето да спре. Да се разтече като по картините на любимия й Дали. Въздухът беше колкото влажен, толкова някак пясъчен. Атмосферата беше като неземна. Небето – жълто. И в този миг разбра, че времето е просто такова. То тича и не може да бъде спряно. Но може и да изостава, времето тича със своя ритъм. Че битието е като поредица от много кули, които се сриват и отново биват изграждани в зависимост от строителите си.
Разбра, че животът й е нейната специална поредица от часовникови кули. И че всяка минута живот е едно тиктакане на собствената й история от секунди.
Погледна часовника в ръката си и реши, че е време да влезе в крак със собственото си време. Да стъпи на пътя от кули.

Коментари

  1. Хаосът на разказа е уникален. Усеща се някакво недоизказано противоречие, което личи най-вече във финала. Има объркване в главната героиня, което толкова типично човешко... Браво :)))

    ОтговорИзтриване
  2. Страхотен разказ :)

    ОтговорИзтриване
  3. Много лично и дълбоко. Браво! Успех :)

    ОтговорИзтриване
  4. milo, prodyljava6 da me iznenadva6..naistina ne znaeh, 4e ima6 takyv talant..mnogo mi haresa..bravo

    ОтговорИзтриване
  5. Диана Андонова21 февруари 2010 г. в 10:41

    Браво, Минчо! Този дори повече ми харесва от "На тавана". Прочетох и разказа на Божидар за часовника, не е лош, но явно не се гледа правописа в този конкурс, защото явно е крайно неграмотно за човек, който има претенциите на писател (макар и блогов). Успех!

    ОтговорИзтриване
  6. Хареса ми. Добре написано. Откровено.

    ОтговорИзтриване
  7. Минче, какво бих могла да кажа освен, че съм очарована. Успяш много добре да надградиш атмосферата и посредством невероятни метафори да ме накараш да потръпна. Разказът е страхотен! Стискам палци и честито за 3-то място на предното състезание, имаме потенциала да се борим за първо :)Целувки! Време е... "Кокичето трябваше да възкръсне от калта на съществуването си. "

    ОтговорИзтриване
  8. Миличко, благодаря ти!
    Благодаря на всички!
    Честито за 4-то място. Мисля, че ти писна от това число, затова е време да мръднеш напред :)
    Очаквам с нетърпение твоята версия!!!
    Обичам те :*

    ОтговорИзтриване
  9. "Времето е в нас и ние сме във времето" ;)
    Мина, като пътешествие във времето... Красив разказ, харесва ми усетът ти за ритъм във времето, както и свободата, която го придружава... Браво!

    ОтговорИзтриване
  10. Bravo Mina, nakara me da si spomnya godinite kogato vremeto prepuskashe i za men. Prepratkite kam Dali, djoben chasovnik i chasovnikovata kula v Praga sa mnogo dobro popadenie, iznenadana sam che tova sa vse oshte validni simvoli i za mladite :-)Smnogo obich i chakam sledvashtite ti tvoreniya

    ОтговорИзтриване

Публикуване на коментар

Популярни публикации от този блог

На тавана

Беше зима, а беше топло. Беше лято, а студът се разстилаше като ледена ръкавица. Есен – но гореща. Пролет, ала носеща всепроникващ леден полъх. На Малвина й беше студено. Тя все още носеше своята розова рокля с дантели, с която беше облечена в деня на купуването й. Куклата беше капризна като Маги, своята пораснала притежателка. Кънките за лед бяха покрити с прах и чакаха да бъдат обути. Сигурно Ивчо, внукът на собственика на къщата, скоро щеше да дойде и да ги обуе. Отново щеше да си помечтае, че ги кара. Дядо Никола обичаше своите внучета, както никой друг на света. *** Слънцето прокара пръст и докосна лицето на Малвина. Тя се пробуди от своя студен сън. Усещаше, че на тавана витаеше особен дух. Там бе първата целувка на родителите на Маги и Ивчо. Скрити от всички, те обуваха кънките и си мечтаеха, че карат. Там дядо Никола идваше много често, за да си спомни отминалите дни. Там беше мястото, което всички обичаха. Случваха се интересни неща. Там се случваха чудеса. Дядо Никола се кач

С какво „Къде сте вие, д-р Тиенг Терпи и всички останали?” въздейства? (Анализ на драматургичното и журналистическото майсторство във филма.)

Филмът на журналиста Иван Гарелов от 1979г. ни шокира, предизвиква и като че ли замайва. Камбоджа е празна, но истинска. Още първите кадри ни представят една зловеща действителност – една обезлюдена държава – страна без хора. Едно лице на истинско страдание. Видеото започва със звук от тракащи по паважа обувки. Пълна тишина е в мъртвия град Пном Пен, а е ден като ден. Сякаш дори смъртта е осиротяла. Гарелов и операторът са по следите на доктор Тиенг Терпи, съпруг на българка и баща на невръсно момченце. Изчезва безследно както хиляди други камбуджански лекари. Всъщност те всички са избити от Червените кхмери. Може би историята не познава толкова жестоки зверства, станали през 20ти век, освен зловещата Втора световна война. Не само са избити милиони души, не само че градът е празен, голямата драма е, че всичко е сторено като че ли без наказние в пълна тишина и абсолютно безвъзвратно. Да, журналистът Иван Гарелов усеща това и е потресен. В търсенето само на един доктор-призрак, той сре